Ispanak Ne Zaman Ekilir? Sulama ve Hasat

Ispanak bilinen en faydalı bitkilerden birisi olarak çok kişi tarafından yetiştirilir. Bu yazıda ıspanak yetiştirmek isteyen herkese önerilerde bulunulacak ıspanak ne zaman ekilir? gibi soruların cevapları verilecektir.

Ispanak Nasıl Bir Toprakta Yetişir?

Ispanak toprak konusunda seçici olmayan bir bitki olsa da elbette organik madde açısından yüksek olan toprak her zaman tercih nedenidir. Kumlu yahut killi olarak bilinen topraklarda yetişmesi oldukça kolay olan bu bitkinin yetişeceği toprağın ph değerinin 6,4-6,9 arasında değişmesi önemlidir. Ekim öncesinde toprağın incelenmesi son derece önem arz eder. Çiftçiler bu açıdan toprak incelemesine geçmeden önce gerekirse mühendislerden profesyonel bir destek de almalıdır. Bu sayede yetiştirilecek ürünün bilimsel verilerle uyumlu olması sağlanacak ve üründen daha iyi bir verim alınacaktır.

Ispanak, nemli, azot bakımından zengin topraklarda yetişirken en iyi sonucu verir. Ispanak bitkileri derin bir kök oluşturur; en iyi büyümenin sağlanması için, ekimden önce toprağı en az 1 metre derinliğinde gevşetmek gerekir.

Yabancı ot yetiştirmek veya elle çekmek ıspanak köklerine zarar verebileceğinden, yabani otları bastırmak için saman veya çim kırpıntılarını sıralar boyunca yaymak en iyisidir.

Ispanağı Ekme Zamanı…

Ispanak ne zaman ekilir?

Sorusunun cevabı elbette sonbahar veya ilkbahar aylarıdır. Ispanak tohumunu son dondan altı hafta önce ekmek gerekir. Bir önceki sonbaharda toprağı hazırlayın ve tohumları zorlukla çözülmüş zemine ilkbaharda bırakabilirsiniz. Uzun, serin bir baharın olduğu bölgelerde, mayıs ortasına kadar her 10 günde bir ardışık dikimler yapın. Sıcak iklimlerde, mısır veya fasulye gibi uzun bitkilerin gölgesinde de ıspanak ekebilmek mümkündür.

Soğuk çerçeveler veya sıra örtüleri kullanarak, ülkenin birçok yerinde tüm kış ıspanak yetiştirebilirsiniz. Daha soğuk bölgelerde, sonbaharda ekim yapmayı deneyin ve genç bitkileri bir bahar hasadı için kış boyunca korumayı deneyin. Toprağın donmadığı bölgelerde, mart ayında hasat için ıspanak ekilebilir.

Ispanak Yetiştirirken Sulama

Ispanak az su isteyen bir bitki olsa da sulamanın sıklıkla yapılması verim almak için son derece idealdir. Toprağın bu durumda nemli kalmasına özen gösterilmeli ve toprak ısısının düşük olmasına dikkat edilmelidir. İlk 15 günlük periyotta haftada üç ya da dört kez sulama yapılması gerekir. Sulamanın ilk olarak günün erken saatlerinde ve akşama doğru olmasına dikkat edilmelidir. Bu sulama yönteminin fıskiye ile yapılması da mümkündür. Böylece işin zahmeti büyük oranda azalacaktır.

Ispanağın Hasat Zamanı

Altı ila sekiz hafta içinde, en az altı üç veya dört santim uzunluğunda yaprakları olan herhangi bir bitkiden hasat yapmaya başlayabilirsiniz. Dış yaprakları dikkatlice kesmek, özellikle sonbahar bitkileri ile bitkilerin verimliliğini artıracaktır. Toprak yüzeyinin hemen altındaki ana sapı kesmek için keskin bir bıçak kullanarak tüm yapraklar ilk işaretlemede hasat edilmelidir. Ispanak hasat edilmesi zor bitki olmasa da dikkatli olunmasında fayda vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir