Bezelye Ne Zaman Ekilir?

ezelye, baklagillerin en sevilen sebzelerinden biridir. Yemyeşil kabuğu, içindeki taneleri ile ya da yalnızca içindeki taneleri ile yenir. Bezelye, fasulyeden sonra en fazla tüketilen sebzelerden biridir. Biz de bu yazımızda bezelyenin faydalarından, bezelyenin nasıl tüketildiğinden, Bezelye Ne Zaman Ekilir ve bezelyenin nasıl yetiştirilmesi gerektiğinden bahsediyoruz.

Bezelyenin Faydaları

Hemen hemen herkesin en az ayda bir defa yediği bezelyenin çokça bilmediğimiz faydası vardır.

Bunların başlıcalarını sayacak olursak;

  • Kalp – damar hastalıklarını uçtan uca korur.
  • Düşen ya da yükselen kan şekerini dengeler.
  • İçindeki lif miktarı çok yüksek olduğundan metabolizma hızını artırır, tok tutması özelliği ile kilo vermeye yardımcı olur.
  • B1’i içinde çokça bulundurduğu için B1 eksikliği yaşayan hastalara doktorlar tarafından önerilir.
  • Bağırsakların çalışma hızını artırdığı için kabızlığı önler.
  • Kemik erimesini önler, kemik ve kas gelişimine yardımcı olur.
  • Uykuyu düzene sokar.
  • Kan üretimini artırdığı için kansızlığın önüne geçer.

Bütün bu faydaları ile bezelye, tüketilmesi gerekilen sebzeler arasındadır.

Bezelye Nasıl Tüketilir?

Bezelye, genellikle ana yemeklerde ve çorbalarda sıklıkla kullanılır. Aynı zamanda taze kalması adına yaz aylarında konserve yapılarak ya da kurutularak kış ayına hazırlık yapılır.

Besleyici ve besin değeri yüksek bir sebze olduğu için bebek mamalarına püre haline getirilerek ya da kuru bezelyelerin öğütülerek un haline getirilmesi ile karıştırılabilir.

Vücuttaki sindirimi biraz uzun olduğu için bezelyeyi haftada birden fazla tüketmemeniz uzmanlar tarafından önerilir.

Bezelye Ne Zaman Ekilir?

Bezelye, kışı kadar sert geçmeyen bölgelerde ve ilkbaharda hasat edilecek biçimde yetiştirilmelidir. Bir bezelyenin kendini yetiştirmesi ve hasat edilecek hale gelmesi yaklaşık dört – beş ay sürdüğü için kasım ya da aralık ayında ekilmesi önerilir. Soğuk bir iklimde yetişmeyeceği için bezelyenin ekileceği bölge kesinlikle az yağış almalıdır. Bu nedenle yetişimi için genellikle Akdeniz Bölgesi gibi daha çok kurak, az yağışlı iklime sahip bölgele tercih edilir.

Bezelye Nasıl Yetiştirilir?

Bezelye, kuru topraklı ve fazla yağış almayan her türlü yerde yetiştirilebilir. Bitkinin kendi içindeki nem oranını yitirmemesi için eğer yağış yoksa mutlaka düzenli bir biçimde sulanmalıdır. Sulanmadığı takdirde bezelye kendi içindeki nemi ve suyu kaybederek solmaya yüz tutacaktır.

Bezelye yetiştirirken yapılan en büyük hatalardan biri bitkiye azotlu gübre vermektir. Baklagillerden olduğu için bezelyeye kesinlikle azotlu gübre verilmemelidir, gübre için başka seçeneklere bakılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir